fcbarca-ks.tk

Nuk jeni i regjistruar . Atherë regjistrohuni ketu dhe postoni .Faliminderit qe po kaloni kohen e Lir ne forumin toN .

WWW.FCBARCA-KS.TK


  Xavi Hernandez

  Share
  avatar
  Leo-Krkic
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 193
  Reputation : 13
  Join date : 03/05/2010
  Location : N`camp Nou

  Xavi Hernandez

  Mesazh nga Leo-Krkic prej Wed May 05, 2010 11:27 am  Emri: Xavier Hernandez Creus
  Pozita: Mesfushor
  Data e Lindjes: 25-01-1980
  Vendi i Lindjes: Terrassa (Barcelona)
  Gjatësia: 170 cm
  Pesha: 68 kg
  Numri: 6

  Biografia

  Xavier Hernandez Creus, i njohur si Xavi është një futbollist spanjoll. Lindi në Terrasa, provincë e Barcelones. Luan mesfushor dhe ekipi i tij i pare ishte FC Barcelona.

  Futbollist me klas të madh luan mesfushor organizator me një vizion të shkëlqyshëm të lojës shpejtësi në pasime dhe shut të mirë që i ka dhënë përparësi të shenojë jo pak gola disa me shume rendesi. Është konsideruar si pasardhesi i Guardiolas edhe pse ka harruar te perbashkëtat me Guardiolen duke bërë stilin e tij duke luajtur lojë më ofenzive. Të gjithë karrierën e ka luajtur per Barcelonën klub në të cilin erdhi në qershor te vitit 1991 kur i kishte vetëm 11 vjet.

  Debutoi ne ekipin e parë me 19 gusht 1998 ne duart e trenerit Louis Van Gaal ne ndeshjen e superkupës së Spanjës kundër Majorkas. Në ndeshjen e debutimit te tij ishte titullar dhe shenoi nje gol.Ne kete sezon pra 98-99 luante edhe per Barça B dhe per Barcelonen ekipen e pare.Dubetoi ne Primera Division e Spanjes me 3 Tetor 1998 ne ndeshjen Valencia 1-3 FC Barcelona.Edhe pse ishte ne luftim me lojtart me me emer se ai,ai ishte deciziv qe Barça te shpallet kampion duke shenuar nje goll kunder Valladollidit 0-1.Kjo lige e fituar ishte titulli i tij i dyt personal pas atij me Spanjen në 1999.Sezonin 1999-2000 pas nje lendimi të Guardiolas që e la jasht fushave per disa muaj ia hap dyert Xavit per lojtar titullar.Pas shkuarjes se Guardiolas ne Itali Xavi e siguroi vendin defenitivisht ne 11 e parë të Barcelonës.Deri me 14 maj 2005 u desh të pritte derisa të fitoj titullin e tret me Barcelonen e cila u shpall kampion. Po ne kete vit fituan superkupen e Spanjes trofe qe e fituan edhe ne vitin e ardhshem kunder Espanyollit ku shenoi golin e pare per ekipin e tij.

  Më 2 dhjetor 2005 pesoi nje lendim ne ushtrime ne ligamentet e kembes se djathte. Ishte i ndare nga terenet e lojes gjate 5 muajve deri ne 29 prill kur u paraqit kunder Cadizit ne nje ndeshje te La Ligas me fitore , nje fitore qe i mundesoi Barces te fitoj titullin e kampionit. Me 17 maj 2006 u shpall kampion në Ligën e Kampionëve në Stadiumin Stade de Frace ku Barcelona fitoi 2-1 kunder Arsenalit edhe pse Xavi nuk luajti në këtë ndeshje për shkak se nuk ishte riaftesuar komplet pas lendimit te rend qe e pesoi.

  Kombëtarja

  Për Spanjën deri me tani i ka 44 paraqitje.Ka debutuar per Spanjen me 15 nentor 2000 ne ndeshjen Spanja 1-2 Holanda. Tani per tani është titullar i pa diskutueshem per Spanjën.Më të mirat e tij me Spanjen nuk i arriti me kombetaren absolute mirpo me Selecionin sub 20 1999 udheheqi selecionin sub 20 te shpallet kampion ne mundialin e sub 20 kunder Japonis ne Nigeri dhe ne 2000 ka arritur deri ne finale ne lojrat olimpike Sydney 2000.Ishte autor i golit te 1000 ne historin e selecionit Spanjoll ne nje ndeshje kunder Irlandes se veriut ne kualifikiet per evropianin e 2008 qe ne fund e humben kete ndeshje 3-2. Më të mirën me kombëtaren e Spanjës e arriti në kampionatin evropian 2008 ku Spanja u shpall kampion dhe Xavi u shpall lojtari më i mirë i këtij evropiani.


  KTO BIOGRAFI PER LOJTARET JANE TE PERKTYERA NGA WEBSAJTI OFFICAL I BARCELONES


  _________________


  FCB .Catalonia . Blaugrana

   Ora është Sat Jul 21, 2018 2:19 am