fcbarca-ks.tk

Nuk jeni i regjistruar . Atherë regjistrohuni ketu dhe postoni .Faliminderit qe po kaloni kohen e Lir ne forumin toN .

WWW.FCBARCA-KS.TK


  Lionel Messi

  Share
  avatar
  Leo-Krkic
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 193
  Reputation : 13
  Join date : 03/05/2010
  Location : N`camp Nou

  Lionel Messi

  Mesazh nga Leo-Krkic prej Wed May 05, 2010 11:32 am  Emri: Lionel Andrés Messi
  Pozita: Sulmues
  Data e Lindjes: 24-06-1987
  Vendi i Lindjes: Santa Fe(Argjentinë)
  Gjatësia: 169 cm
  Pesha: 67 kg
  Numri: 10

  Biografia

  Lionel Andres Messi lindi më 24 qershor të vitit 1987 në Santa Fe, Argjentinë. Është një futbollist argjentinas dhe luan për klubin FC Barcelona po ashtu ai luan edhe për Kombëtaren e Argjentinës. Ai konsiderohet si Maradona i dytë.
  Kur ishte vetëm pesë vjeç ai filloi të luante futboll për Grandoli, i drejtuar nga babai i tij. Në vitin 1995 Messi kaloi tek Newell's Old Boys. Kur ishte 11 vjeç ju shfaq një sëmundje e hormoneve. River Plate u interesua për sëmundjen e Messit, por ishte e pamundur ta shëronte se ishte shume shtrenjtë. Carles Rexach, direktor sportiv i FC Barcelona e pa talentin e Messit dhe Barcelona e morri Messin, dhe ata e paguan shërimin e Messit dhe kështu Messi filloi një jetë të re në Spanjë. Familja e tij gjithashtu u shpërngul në Evropë dhe Messi filloi të luante për klubet e të rinjve të Barcelonës.

  FC Barcelona

  Messi debutoi për herë të parë kundër FC Porto më 16 nëntor të vitit 2003. Ai një vit më vonë debutoi zyrtarisht kundër Espanyol më 16 tetor të vitit 2004. Messi e theu rekordin e Barces si lojtari më i ri që luajti në La Liga (tashmë është thyer ky rekord nga Bojan Krkic në shtator 2007). Messi shënoi golin e parë kundër Albacete Balompie më 1 maj, Messi atëherë ishte vetëm 17 vjet, 10 muaj dhe 7 ditë i vjetër dhe më pas në vitin 2007 Bojan Krkic ja theu edhe këtë rekord, goli i tij ishte i asistuar nga Messi.
  Messi në sezonin 2005-06 në La Liga luajti 17 ndeshje dhe shënoi 6 gola, në Kupën e Mbretit luajti 2 ndeshje dhe shënoi 1 gol dhe në Kupat e Evropës luajti 6 ndeshje dhe shënoi vetëm një gol.
  Në sezonin 2006-07 në La Liga luajti 26 ndeshje dhe shënoi 14 gola, në Kupën e Mbretit luajti 4 ndeshje dhe shënoi 2 gola dhe në Kupa e Evropës në 6 ndeshje shënoi një gol.


  KTO BIOGRAFI PER LOJTARET JANE TE PERKTYERA NGA WEBSAJTI OFFICAL I BARCELONES


  _________________


  FCB .Catalonia . Blaugrana
  avatar
  albenis'FCB

  Numri i postimeve : 30
  Reputation : 0
  Join date : 28/05/2010

  Re: Lionel Messi

  Mesazh nga albenis'FCB prej Fri May 28, 2010 10:32 pm

  - ky osht shum shum shum shum ifort edhe njo 7-8 vjet i mer ky ato kpucen e art e senet

   Ora është Sat Jul 21, 2018 2:20 am